szukaj

Archiwum

Emperia wśród Pereł Polskiej Giełdy 2008

05-05-2008

Emperia Holding jednym z trzech najbardziej wartościowych przedsiębiorstw warszawskiej giełdy według Gazety Parkiet. Spółka jest liderem rankingu branży Handel i Konsumpcja, a w zestawieniu generalnym uplasowała się na drugiej pozycji.

W stosunku do ubiegłego roku Emperia zdecydowanie poprawiła swoją pozycję w rankingu. W zestawieniu generalnym przesunęła się z 33. na drugie miejsce, w klasyfikacji branżowej z 7. na pierwsze. Według twórców rankigu taki wynik to efekt skutecznej strategii rozwoju Emperia Holding S.A.

Ranking Parkietu skupił najbardziej wartościowe spółki – Perły Giełdy. W zestawieniu znalazły się przedsiębiorstwa, które skutecznie zwiększały skalę działania i podnosiły zyskowność oraz spółki, których wartość najmocniej rosła przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności. Twórcy klasyfikacji podkreślają, że firmy ujęte w zestawieniu, mimo częstych zmian kursów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, zyskiwały na spadkowym rynku, co jest dobrym sygnałem, że warto w nie inwestować.

- Wysoka pozycja w zestawieniu Parkietu to kolejne potwierdzenie, że działania podejmowane przez Emperię są skuteczne i budzą zaufanie. Dla nas to zachęta do dalszego rozwoju – mówi Artur Kawa, prezes zarządu Emperia Holding S.A.

Emperia Holding S.A. w ostatnim czasie zdobyła wysokie noty także w kilku innych prestiżowych rankingach. Znalazła się m.in. na liście 100 najcenniejszych polskich firm według Tygodnika Newsweek, na 37 miejscu "Listy 500" Rzeczpospolitej oraz na 30 pozycji zestawienia „Pięćsetka Polityki” za rok 2007. Według Polityki Emperia zajmuje też ósmą pozycję wśród największych spółek giełdowych.

Informacje o firmie:

Emperia Holding jest obecna na polskim rynku już od 18 lat. Jej działalność dzieli się na dwa segmenty: detaliczny (m.in. Stokrotka i  Stokrotka Premium, Groszek, Milea, Lewiatan Podlasie, Zachód, Dolny Śląsk, i Orbita, Społem Tychy, Jaskółka, Centrum, Euro Sklepy) i dystrybucyjny (9 spółek zależnych: Tradis, BOS, DLS, Sygel-Jool, DEF, Express Podlaski, Sydo, Alpaga-Xema oraz zajmującą się importem i eksportem Arsenal). W kwietniu rozpoczął się proces integracji wybranych spółek dystrybucyjnych w jeden podmiot gospodarczy pod szyldem Tradis. W obu segmentach zatrudnionych jest blisko 11 tysięcy pracowników.

Emperia Holding konsekwentnie realizuje plany konsolidacji detalicznego i hurtowego rynku FMCG w Polsce. Po przejęciu w 2006 roku Grupy Kapitałowej BOS (56 oddziałów i 81 sklepów na terenie-wschodniej i północno-zachodniej części Polski), w lipcu 2007 roku holding przyłączył Społem Tychy (36 placówek handlowych zlokalizowanych w województwie śląskim), a we wrześniu spółki Centrum (13 placówek handlowych w województwie warmińsko-mazurskim) i Maro-Markety (18 placówek handlowych, zlokalizowanych w województwie wielkopolskim i opolskim).

W czerwcu 2007 roku zapadły decyzje nabycia 100% akcji spółek dystrybucyjnych Sydo z siedzibą we Wrocławiu oraz Alpaga Xema z siedzibą w Poznaniu. W październiku przyłączono Euro Sklep S.A. (265 placówek handlowych franczyzowych i własnych działających na terenie województwa śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i małopolskiego), a w listopadzie Emperia Holding przejęła udziały Sklepów Polka (74 placówek handlowych działających na terenie woj. podlaskiego i świętokrzyskiego). W grudniu przyłączono Retail Services Poland (27 placówek handlowych franczyzowych). W 2008 roku, w lutym Emperia przyłączyła Lewiatan Dolny Śląsk i Lewiatan Zachód, a w kwietniu Lewiatan Orbita. Podpisała też Strategiczną Umowę o Współpracy z Lewiatan Holding, otwierając drogę do pełnej integracji kapitałowej z Lewiatanem. Firma planuje kolejne akwizycje i prowadzi zaawansowane rozmowy z partnerami zainteresowanymi przyłączeniem się do Emperia Holding.